triduumTegoroczna Wielkanoc będzie miała inny wymiar niż we wcześniejszych latach. Przyczyną takiej sytuacji jest pandemia koronawirusa. W świątyniach parafialnych i w wielu kaplicach obchody Triduum Paschalnego zostały ograniczone i można w nich uczestniczyć głównie za pośrednictwem mediów. Księża Biskupi i duszpasterze w ostatnim czasie podpowiedzieli wszystkim jak godnie przeżywać ten niezwykły czas. Warto przypomnieć, że Dekret Watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów stanowi, że Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin, bo jest to centrum Roku Liturgicznego. Obchody odbędą się jednak inaczej, ale to od nas wszystkich zależy w jaki sposób je duchowo przeżyjemy.


Wielki Czwartek
W katedrze radomskiej o godz. 10.00 sprawowana była Msza Święta Krzyżma pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Henryka Tomasika z udziałem wąskiego grona kapłanów. Na tej Mszy Świętej zostały poświęcone oleje święte. Wielki Czwartek jest dniem szczególnego dziękczynienia za Eucharystię i Sakrament Kapłaństwa. W tym roku, ze względu na stan epidemii warto trwać we wspólnocie duchowej z kapłanami, którzy będą nawiedzać świątynie i adorować Pana Jezusa oraz rozważać tekst odnowienia przyrzeczeń kapłańskich i modlić się słowami Ciebie Boga wysławiamy. W parafiach będą w godzinach wieczornych sprawowane Msze Wieczerzy Pańskiej, ale bez szerszego udziału wiernych. Wszyscy będą mogli łączyć się z kapłanami za pośrednictwem dostępnych środków przekazu.
Wielki Piątek
W Wielki Piątek kościoły będą otwarte. W kaplicy szpitalnej o godz. 15.00 będziemy modlić się koronką do Bożego Miłosierdzia i przeżyjemy w wąskim gronie nabożeństwo drogi krzyżowej.
Wigilia Paschalna
W Wielką Sobotę personel szpitala może pomodlić się w ciszy w szpitalnej kaplicy a wszyscy wierni mogą trwać na prywatnej modlitwie w kościołach parafialnych, które są otwarte. Tego dnia w Polsce nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów – zamiast tego wszyscy wierni mogą samodzielnie przeprowadzić obrzęd błogosławienia posiłków przed niedzielnym śniadaniem.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny
W Wielkanoc Msza Święta będzie sprawowana w szpitalnej kaplicy o godz. 11.00. W tym dniu obowiązuje dyspensa od udziału we Mszy Świętej zgodnie z dekretem Księdza Biskupa Henryka Tomasika. Wierni mogą uczestniczyć w Eucharystii za pośrednictwem mediów i mają możliwość przyjęcia komunii duchowej. W Poniedziałek Wielkanocny zapraszamy personel szpitala na Eucharystię o godz. 11.00.